Co powiesz na piesze obejście Warszawy w 2025 roku?
13 spacerów, każdy o długości 18-25 km.
Zapraszamy na Warszawską Obwodnicę Turystyczną!
Warszawska Obwodnica Turystyczna to system szlaków biegnących wokół Warszawy. Tworzą one wokół Warszawy pierścień o długości około 236 km, zaczynający się i kończący na stacji kolejowej Modlin. Trasa została wytyczona tak, aby poprowadzić turystów przez najciekawsze miejsca wokół Warszawy, zarówno miejskie, jak i przyrodniczo-krajobrazowe.
Na trasie znajduje się m.in. Twierdza Modlin, liczne umocnienia z czasów I i II wojny światowej, pomniki przyrody, malownicze mokradła i stawy, a także zabytkowe kościoły. Część trasy przebiega również przez obszary chronione m.in. Mazowiecki Park Krajobrazy, Chojnowski Park Krajobrazowy i Kampinoski Park Narodowy.
Większość Warszawiaków nie ma pojęcia o istnieniu tej trasy, mimo, że na co dzień mają ją na wyciągnięcie ręki. Stąd nasz pomysł, aby w 2025 roku przejść całą Warszawską Obwodnicę Turystyczną!
236 km podzieliliśmy na odcinki około 20-kilometrowe, tak, aby każda osoba o przeciętnej kondycji fizycznej była w stanie je przejść.
Co jeśli nie będę na wszystkich etapach?
Spokojnie, wiemy, że każdy ma różne plany i możliwości weekendowe. Dlatego wychodzimy Wam na przeciw i pomagamy w ewentualnym nadrobieniu poprzednich etapów.
Jeśli nie będzie Cię na którymś z etapów, a mimo to chcesz przejść całą Warszawską Obwodnicę Turystyczną – daj nam znać. Prześlemy Ci mailowo mapę i kartę zadań, podpowiemy na co warto zwrócić uwagę podczas przejścia oraz, jeśli będziesz potrzebować, wytłumaczymy, jak dojechać na miejsce startu i mety danego etapu. Tak wyposażony/a będziesz w stanie samemu przejść dany etap, w takim terminie, jaki będzie Ci pasował, a kolejne robić już z nami wspólnie.
Koszt takiego pakietu to 15 zł/os za wersję elektroniczną lub 25 zł za wersję drukowaną z naklejkami.
Każdy spacer zaczynamy od zbiórki, sprawdzenia listy obecności i krótkiego wstępu organizacyjnego i krajoznawczego. To także czas na rozdanie Wam mapek i kart zagadek.
Następnie ruszamy na trasę spaceru. Tempo będzie rekreacyjne, nie gonimy nikogo ani nie przechodzimy trasy na czas. W czasie spaceru zrobimy sobie 2 krótkie przerwy na picie i jedzenie oraz jedną dłuższą tzw. lunchową.
Podczas spaceru każdy uczestnik będzie mógł śledzić naszą trasę na mapce oraz rozwiązywać zagadki związane z trasą. Będą to proste zadania i pytania związane z mijanymi obiektami. Czasem będzie trzeba coś policzyć, czasem coś dopasować albo znaleźć w terenie. Gra będzie uniwersalna, więc bez problemu mogą w niej uczestniczyć także dzieci.
Charakterystyka 4 etapu: Zielonka – Wesoła
Długość trasy: około 21 km (możliwość skrócenia do 8 km i powrotu pociągiem z Rembertowa albo z Wesołej po 15 km autobusami miejskimi)
Czas marszu: około 6,5 h + przerwy
Trasa będzie bardzo urozmaicona, pojawi się trochę asfaltu oraz sporo odcinków leśnych i trawiastych. Warto zabrać buty wodoodporne, bo może zdarzyć się błoto albo deszcz.
Po drodze nie będzie infrastruktury turystycznej (brak łazienki, wiat odpoczynkowych itp.).
Dojazd, zbiórka i powrót
Zbiórka 4 etapu odbędzie się na dworcu kolejowym w Zielonce o godzinie 9:05.
Proponowany dojazd to pociąg kolei mazowieckich, który odjeżdża z Dworca Wileńskiego o godzinie 8:50 i dojeżdża do Zielonki o 9:01. W przypadku opóźnienia pociągu, zbiórka może się przesunąć.
Powrót autobusami miejskimi z pętli Graniczna w Starej Miłosnej do przystanku Metro Politechnika, Rondo Wiatraczna lub PKP Wesoła/PKP Międzylesie.
26 kwietnia 2025
Koleje Mazowieckie oraz autobus miejski
Przy zapisie na pakiet 5 spacerów, możesz wybrać dowolne etapy podczas całego cyklu na przestrzeni całego roku.
W czasie cyklu naszych spacerów będzie także możliwość zdobycia odznaki PTTK Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej.
Wystarczy, że będziesz dokonywać regularnych wpisów w książeczce PTTK, opisując każdy pokonany etap i potwierdzając go zdjęciami z trasy i/lub śladem GPS.
Nie masz książeczki? Nie ma problemu, możesz kupić ją u nas za 7 zł. Wystarczy, że dasz nam o tym znać podczas zapisu na spacer.
Wymagania na poszczególne stopnie odznaki:
na odznakę w stopniu brązowym należy odbyć wycieczki po dowolnych odcinkach szlaku WOT o łącznej długości 50 km i zwiedzić jedną miejscowości z wymienionych w punkcie 1d.
na odznakę stopniu srebrnym należy odbyć wycieczki po dowolnych odcinkach szlaku WOT (z wyłączeniem odcinków szlaku zaliczonych na stopień brązowy) o łącznej długości 80 km i zwiedzić dwie następne miejscowości z wymienionych w punkcie 1d.
na odznakę w stopniu złotym należy odbyć wycieczki po pozostałych odcinkach szlaku WOT (z wyłączeniem odcinków zaliczonych na stopień brązowy i srebrny) o łącznej długości 106 km i zwiedzić pozostałe miejscowości z wymienionych w punkcie 1d.
zwiedzić obowiązkowo następujące miejscowości: Brwinów, Góra Kalwaria, Leszno, Modlin (twierdza), Nieporęt, Otwock Wielki (muzeum) i Rokitno (sanktuarium).
Spacer odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych. Prosimy o przygotowanie się zarówno na piękną, słoneczną pogodę, jak i deszcz/śnieg. W przypadku bardzo złych prognoz istnieje możliwość przesunięcia spaceru na inny termin (bardzo silny deszcz lub wiatr, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu uczestników spaceru).
No pewnie, przed spacerem dostaniesz od nas całą listę sprzętu i rzeczy, które dobrze ze sobą zabrać. Jeśli jednak będziesz mieć bardziej indywidualne pytanie, możesz do nas napisać albo zadzwonić.
Nie ma problemu. Na 8 i 15 km będziemy przechodzić w miejscach z dobrą komunikacją publiczną. Możesz stąd wrócić do Warszawy.
Pewnie! Nie mamy żadnych ograniczeń wiekowych, ważne jest tylko to, abyś był/a w stanie przejść 20 km po płaskim w rekreacyjnym tempie. Prosimy o rozważne oszacowanie możliwości swoich dzieci.
Najpierw podaj swoje podstawowe dane, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować 🙂
Jeśli chcesz zapisać więcej niż jedną osobę, wypełnij oddzielny formularz dla każdego uczestnika.
Po wypełnieniu formularza w ciągu 3 dni odpowiemy na Twoje ewentualne pytania i wyślemy Ci wszystkie informacje odnośnie płatności za spacer.