Chcesz przejść pierwszą w życiu via ferratę albo spróbować swoich sił podczas raftingu?
A wszystko to w otoczeniu najpiękniejszego przełomu rzecznego w Chorwacji!
Brzmi jak bajka?
Zapraszamy do Omisza!
Omisz to perełka Dalmacji, którą turyści odwiedzają zwykle w ciągu jednego popołudnia. A szkoda, bo Omisz i jego okolice ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych aktywności i miejsc.
Podczas 4 dniowego wyjazdu zdobędziemy okoliczne szczyty, w tym najwyższy szczyt pasma Omiszkiej Dinary. Odwiedzimy dwie twierdze, które w średniowieczu były głównymi punktami obserwacyjnymi dla piratów, a jedną z nich zdobędziemy w mniej konwencjonalny sposób, bo poprzez łatwą via ferratę.
A dla tych, którzy choć przez chwilę chcą poczuć się jak piraci, przygotowaliśmy spływ po rzece Cetinie. Ale nie będzie to zwykły spływ, bo odbędziemy go na tratwach raftingowych, z wiosłami w ręku! W przerwach między pokonywaniem bystrzy będziemy podziwiać malowniczy przełom rzeki. Co odważniejsi może nawet zdołają zrobić jakieś zdjęcie.
Na wyjeździe będzie też czas na skosztowanie lokalnej kuchni, czy wygrzewanie w słoneczku na jednej z miejskich plaży. A kto wie, może nawet wskoczymy do wody?
Czy muszę mieć dobrą kondycję?
Nie musisz mieć świetnej kondycji, bo nasze wycieczki będą dość krótkie i nie będą miały bardzo dużo przewyższeń.
Tempo marszu będzie rekreacyjne, będzie też sporo przerw, więc na pewno znajdziesz czas na zrobienie zdjęć.
Chorwackie szlaki są technicznie trudniejsze od tych, które znamy w Polsce, więc pojawią się krótkie fragmenty, gdzie przydadzą się ręce do asekuracji. Nie będą one jednak trudne, a ekspozycja będzie niewielka, więc każdy powinien dać sobie radę.
Czy muszę mieć jakieś specjalne umiejętności?
Nie, wyjazd jest dla każdego. Nie musisz umieć pływać, nie wymagamy też żadnych umiejętności wspinaczkowych. Podczas via ferraty i raftingu będziesz cały czas pod opieką lokalnych instruktorów z odpowiednimi certyfikatami.
Jeżeli masz bardzo silny lęk wysokości albo panicznie boisz się wody, daj nam koniecznie znać. Istnieje wtedy możliwość rezygnacji z raftingu lub via ferraty.
Wszystkie noclegi spędzimy w 4* Hotelu Plaża. Do naszej dyspozycji będą pokoje z łóżkami jedno i dwuosobowymi, wyposażone w klimatyzację i zestaw do parzenia herbaty. W cenie wyjazdu są pyszne śniadania serwowane w jadalni z widokiem na morze.
Chętne osoby za dodatkową opłatą będą mogły skorzystać także ze strefy SPA (basen, sauna, masaże itp.)
5-8 kwietnia 2025 (4 dni)
11 uczestników + przewodniczka
Sugerowany przelot:
Kraków – Split – Kraków
Orientacyjny koszt lotów na dzień 24.01.2025 to 220 zł.
Spotykamy się wieczorem na Lotnisku w Katowicach. Przelot do Splitu.
Transfer do Omisza i zakwaterowanie w hotelu.
Pierwszą część dnia spędzimy na raftingu na rzece Cetina. Trasa nie będzie trudna, w sam raz dla osób, które będą po raz pierwszy próbować tej aktywności. Wszystko będzie odbywać się pod nadzorem kwalifikowanego instruktora, który zadba o naszą dobrą zabawę i przede wszystkim bezpieczeństwo.
Chętni będą mogli też popłynąć wpław do jaskini albo skoczyć z 4-5 metrowego klifu do wody.
Nie trzeba umieć pływać, aby wziąć udział w raftingu.
Popołudniu czas wolny i wieczorne zwiedzanie Omisza.
Dzień zaczniemy od krótkiego szkolenia z bezpiecznego poruszania się na via ferratach. Po dopasowaniu sprzętu, razem z instruktorem, ruszymy na via ferratę Fortica. Trasa nie jest długa, jej przejście trwa około 2 godzin. Wycena to A/B lub B w zależności od źródeł, czyli idealnie na pierwszą przygodę.
Przez cały czas towarzyszyć będzie nam przepiękny widok na przełom Cetiny w Omiszu oraz na Twierdzę Mirabell.
Po przejściu via ferraty zwiedzimy twierdzę i udamy się szlakiem z powrotem do miasta.
Popołudniu czas wolny.
Jeżeli via ferrata będzie niedostępna, zamiast tego wybierzemy się na Zip Line nad przełomem Cetiny lub na inną wycieczkę w okolicy.
Chętni będą mogli wieczorem wybrać się na oglądanie zachodu słońca z pobliskiego szczytu.
Dzień zaczniemy od przejazdu do wsi Lokva Rogoznica. Stąd udamy się na kilkugodzinny trekking po paśmie Omiszkiej Dinary. Towarzyszyć będą nam przepiękne widoki zarówno na morze, jak i na góry położone w głębi lądu. Najważniejszym punktem trasy będzie najwyższy szczyt pasma – Kula (863 m).
Wejście na sam szczyt jest trudniejsze technicznie i wymaga w kilku miejscach użycia rąk. Jeśli ktoś nie będzie czuł się na siłach, może poczekać na resztę grupy przy schronisku.
Długość trasy: 11 km, 750 m do góry, 4-5 h marszu + przerwy
Popołudniu czas wolny.
Około 18:30 transfer na lotnisko w Splicie. Przylot do Katowic o 00:15 w środę.
Wyjazd odbędzie się niezależnie od pogody. W przypadku złej pogody trasa lub kolejność atrakcji może zostać zmodyfikowana. Prosimy też o zabranie ze sobą kurtki przeciwdeszczowej.
No pewnie, przed wyjazdem dostaniesz od nas całą listę sprzętu i rzeczy, które dobrze ze sobą zabrać. Jeśli jednak będziesz mieć bardziej indywidualne pytanie, możesz do nas napisać albo zadzwonić.
Absolutnie nie! Przed wejściem na via ferratę dostaniesz cały potrzebny sprzęt, a instruktor wytłumaczy Ci wszystkie zasady bezpieczeństwa i pokaże jak poprawnie wpinać się do liny asekuracyjnej.
Nie ma problemu. Spływ odbywa się w kaskach i kamizelkach asekuracyjnych, które bez problemu utrzymają Cię na powierzchni, jeśli zdecydujesz się np. na eksplorację jaskini.
Cały program wyjazdu przygotowany jest w taki sposób, aby atrakcje i trekkingi były odpowiednie dla każdego o przeciętnej formie sportowej.
Dzięki temu możemy lepiej dopasować plany do grupy i szybciej się poznać.
Do niczego nie zmuszamy! Możesz zrezygnować z wycieczek w góry i poświęcić ten czas na plażowanie.
Nauczymy Cię rozpoznawać najważniejsze szczyty, opowiemy o regionie i wytłumaczymy skąd wziął się Przełom Cetiny.
Najpierw podaj swoje podstawowe dane, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować 🙂
Jeśli chcesz zapisać więcej niż jedną osobę, wypełnij oddzielny formularz dla każdego uczestnika.
Po wypełnieniu formularza odpowiemy na Twoje ewentualne pytania i wyślemy Ci umowę udziału w wyjeździe.